Diabetes neboli cukrovka vzniká v souvislosti s poruchou vyplavování nebo účinku hormonu inzulin. Hormon inzulin se tvoří v lidském těle ve slinivce břišní. Cukrovku rozdělujeme na cukrovku 1. typu, kdy se inzulin netvoří vůbec, a cukrovku 2. typu. Diabetiků 1. typu je jen 10 % z celkového počtu diabetiků. Ostatní jsou pacienti s cukrovkou 2. typu, kdy se inzulin tvoří, ale je porušena jeho funkce. Tento typ cukrovky je velmi těsně spojen s nadbytečnými kily. Naprostá většina pacientů (90 %) s diabetem 2. typu má nadváhu či je obézní.
U obézních lidí pravděpodobně dochází k přetížení přirozeného skladiště tuků – tukových buněk. Tyto přeplněné tukové buňky pak začnou dlouhodobě zvýšeně uvolňovat tuky do krevního oběhu. Ty se pak ukládají mimo svá obvyklá skladiště, a to do jater, svalů a slinivky a začnou ovlivňovat působení inzulinu.
Riziko onemocnění cukrovkou 2. typu stoupá úměrně se vzrůstající hmotností. V případě BMI 27 je riziko vzniku cukrovky 3x vyšší, při BMI nad 35 dokonce 93x vyšší. Spojení obezity a diabetu 2. typu dalo vznik novému pojmu obesity-related diabetes – diabetes závislý na obezitě a odsud se vytvořil pojem diabezita.
Podle výsledků medicínských studií v současné době víme, že již poměrně nevelké snížení hmotnosti o 5–10 % a její následné udržení vede ke snížení výskytu cukrovky o 50 % a stejně tak se sníží i výskyt nádorů vázaných na obezitu.
Mohlo by Vás zajímat
Komentáře je možné psát až po přihlášení.